Tävlingskalender

Tävlingskalender distrikt Hälsingland vintern 2019/2020

Reservation för eventuella ändringar.

November
Lö 23 Hybosjön SFK Ljusnan
December
Sö 15 Lucianappet – obest Woxnadalens SFK
On 25 Juldagsnappet – obest AFK Fyra Fiskar
Ti 31 Nyårsnappet AFK Flugan
Januari
Lö 11 Växnan SFK Ljusnan
Lö 18 Obest Woxnadalens SFK
Lö 25 Hälsinglands Öppna Härnebosjön AFK Fyra fiskar
Sö 26 Leif Hagströms minne mormyska AFK Flugan
Februari
Lö 1 Kalvsjön SFK Ljusnan
Lö 8 Vansätternappet BTK-90
Sö 9 Woxnadalsnappet Mållången Woxnadalens SFK
Lö 15 DM – individuellt AFK Flugan
Sö 16 DM – lag Woxnadalens SFK
Lö 22 Hjortings minne – nedre Herten AFK Flugan
Sö 23 Marmen BTK-90
Lö 29 SM-individuellt Arvika
Mars
Sö 1 SM -lag Arvika
Lö 7 Mormyska – obest SFK Ljusnan
Sö 8 Mormyska DM AFK Flugan
Lö 21 Kilaforsnappet AFK Fyra Fiskar
Lö 28 Obest Hudiksvalls SFK
Sö 29 Flugannappet Växsjön AFK Flugan
April
Lö 4 Catch & release abborrtävling 2-mannalag Hudiksvalls SFK
Lö 4 Mormyska SFK Ljusnan
Sö 5 Mormyska SFK Ljusnan

BTK-90 kommer även i år att anordna en onsdagscup med start i början av januari.

Tävlingar i granndistrikten:
22/2 Levi Svedberg Challenger, Storsjön (Gästrikland)
7-8/3 Borlängemästerskapet + Falumästerskapet Ösjön + Runn (Dalarna)
14-15/3 Kurt Bruhas minne (Gästrikland)

Övriga upplysningar om tävlingarna och eventuellt tillkommande tävlingar eller ändringar kommer att finnas på respektive fiskeklubbs webbplats eller Facebook-gruppen Tävlingsfiske Hälsingland.

Tävlingsledare

SFK Ljusnan
www.laget.se/sfkljusnan
Tävlingsledare: Bernt Forsblom mobil 073-0338043 alt. Leif Lind mobil 070-2873412

BTK-90
www.laget.se/btk90
Tävlingsledare Rolf Bäcklin mobil 070-3655739

Flugan
www.laget.se/AFKFlugan
Tävlingsledare Micke Alsing 070-2069394

Woxnadalens SFK
www.woxnadalenssfk.se
Tävlingsledare Dan Persson mobil 070-539658

AFK Fyra Fiskar
www.kilafors.nu/fyrafiskar
Tävlingsledare Jonas Granström mobil 070-3903729

Tävlingskalendern som PDF

Ladda ned kalendern som ett PDF-dokument